Milan Šarapatka

TÝDEN.CZ

12. 12. 2018
Rubrika: O politice

Je nehorázné, když si někdo chce přivlastňovat Pražský hrad

Autor: Milan Šarapatka

22.10.2013 07:30

Církev žádá vydání budov na Pražském hradě a arcibiskup Duka chce jednat s premiérem Rusnokem. Upřímně řečeno, nijak mě tato informace z dnešního tisku nepřekvapila. Není se co divit poté, co se církev dohodla s předchozí vládou na zcela bezprecedentním rozsahu církevních restitucí, dokonce bez toho, aby byl v zákoně exaktně vymezen jejich věcný rozsah. Církev podle rozhodnutí Petra Nečase, Miroslava Kalouska, Karla Schwarzenberga a dalších fakticky dostane to, o co si prostě řekne. Takhle to pan Kalousek a pan Schwarzenberg  rozhodli a pan expremiér Nečas podepsal. Nezištně, samozřejmě...

Pražský hrad je jedním z nejmarkantnějších symbolů české státnosti, patří českému státu od nepaměti a mně připadá jako nehoráznost, že si někdo dovolí přivlastňovat si ho jako soukromý majetek.

Nota bene, když to se skutečným vlastnickým právem církví k nejrůznějšímu majetku není vůbec jednoznačné. Pouze menší část majetku totiž církev historicky vlastnila, většinu z vůle vladaře země, tedy tehdejšího synonyma státu, pouze spravovala a užívala. Nikdy jej ale nevlastnila, tudíž jej nemůže ani restituovat.  

Jsem přesvědčen o tom, že by rozhodnutí předchozí vlády ohledně církevních restitucí mělo být podrobeno novým parlamentem důkladné kontrole, a budou-li shledána jakákoli pochybení, měli by být odpovědní představitelé pohnáni k odpovědnosti, hmotné i trestní. Církev by kromě toho měla prokázat nade všechnu pochybnost nabývací práva ke každému majetku, který bude restituovat. V případě neprokázání nabývacího titulu nebo pochybností o něm by měl majetek zůstat státu.

Prosím sledujte mé texty i na mém Facebooku https://www.facebook.com/milansarapatka.czNelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Milan Šarapatka

Chci psát o věcech, kterým rozumím a které znám. Tedy o Praze, zahraničních vztazích a politice, extremismu a islámismu.
DSC_1283a.jpg
Oblíbenost autora: 6.6

O autorovi

Čtrnáct let jsem působil v české diplomacii a zastupoval Českou republiku v Mali, Alžíru, Indonésii, Brunej a Papui-Nové Guinei. Expert na problematikou islamismu a náboženského terorismu.

Kalendář

<<   prosinec 2018

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA